سفارش تبلیغ
صبا
 
هرکس خود را نشناسد، به غیر خود نادانتر باشد . [امام علی علیه السلام]
 
امروز: چهارشنبه 97 آبان 30

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام

دیروز عصر که در حال تهیه متن زیر جهت ارسال به دوستان عزیزم بودم  زلزله ای سهمگین با صدای عجیب  ما را متوجه زلزله الساعه  نمود  واقعا فاصله انسان تا مرگ به اندازه یک ثانیه بیشتر نیست  و فقط و فقط اعمال انسان است که می تواند کمک و یار انسان پس از مرگ باشد  با اینکه قسمتهایی از دیوار واحد ما که در طبقه سوم می باشد  ترک برداشت  و وسائل منزل بهم ریخت  اما انچه که مرا خوشحال و امیدوار می نمود این بود که در ان لحظه  در حال نوشتن مطلبی در مورد حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها )  برای دوستان بودم  . متنی را  که دیروز قبل از زلزله  اماده نموده بودم را  جهت دوستان گرامی ارسال می نمایم  ان شاء الله که مقبول درگاه احدیت واقع گردد و خداوند تبارک و تعالی  ما را از  شیعیان واقعی  اهل بیت عصمت و طهارت قرار دهد .

 

به نام خدا

با عرض سلام  و تسلیت روز شهادت  ام ابیها خانم فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) و تخریب مناره های حرم عسگریین (علیهما السلام ) و وفات  استاد ارجمند عالم مجاهد حضرت ایت الله العظمی فاضل لنکرانی (رحمه الله علیه )  خدمت همه دوستان عزیز

قلم عاجز از ان  است که فضائل یا مظلومیت  بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) را توصیف نماید  بنده سعی می کنم  با استفاده از روایات  در مورد نام فاطمه(سلام الله علیها ) توضیحاتی را خدمت شریفتان عرض کنم    

فاطمه وصفی است از مصدر فطم، و فطم در لغت عرب به معنی بریدن و قطع کردن و جدا شدن آمده است. فاطمه بر وزن اسم فاعل معنی مفعولی می دهد، به معنی بریده و جدا شده. فاطمة زهرا(سلم الله علیها ) از چه چیز بریده شد؟ در کتاب های شیعه و سنی روایت شد، که پیغمبر(صلی الله علیه و اله ) فرمود: او را فاطمه نامیدند،‌چون خود و شیعیانش از آتش دوزخ بریده شده اند(1) یونس بن ظبیان گوید: امام صادق(علیه السلام ) فرمود:ایا می دانی تفسیر فاطمه چیست؟ عرض کردم: نه،‌ تفسیر آن را بفرمایید. حضرت فرمود: فطمت من الشر؛ بریده شده است از بدی ها(2) پس به خاطر این که فاطمه(س)‌از تمام بدی ها بریده شده و بری از همه شرها و گناهان است،‌ و از آتش دوزخ به دور است، وی را فاطمه نامیدند.

1)شیخ عباس قمی،‌ منتهی الامال، ج 1، ص 131 و 132.

2)همان.

یا حق


 نوشته شده توسط مهدی زارع در سه شنبه 86/3/29 و ساعت 1:52 عصر | نظرات دیگران()

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و تسلیت به مناسبت  شهادت بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) و شروع ایام فاطمیه

                                    در رتبه زانبیا مقدم زهراست       همتای علی مرد دو عالم زهراست

                                    برگوی به انکه اسم اعظم جوید      شاید که تمام اسم اعظم زهراست

در مورد حضرت فاطمه هر چقدر بگوییم کم گفته ایم لذا فقط به این نکته اکتفا می کنیم که  فاطمه مجلله ای بود که پیامبر هر زمان مشتاق بوی بهشت می شدند او را می بوییدند و می فرمودند (هر گاه فاطمه را می بوسم بوی درخت طوبی را از وی استشمام می کنم )

 اهمیت حجاب  در دیدگاه فاطمه زهرا (سلام الله علیها )

روایت شده است که بانو فاطمه (علیها سلام ) به اسما بنت عمیس فرمودند : من انچه را که به پیکر زنان (به هنگام مرگ ) می سازند زشت می انگارم جامه ای را بر او می افکنند که ان پیکر را به هر بیننده ای می نمایاند و ....

اسما گفت : وقتی من در سرزمین حبشه بودم دیدم انها چیزی را می ساختند شاید شما را به شگفتی بیاورد می خواهید ان را برای شما بسازم ؟ حضرت پاسخ  فرمود : اری

اسما تختی را طلبید و ان را واژگون بر زمین نهاد و سپس چند چوب خواست و انها را بر پایه های تخت محکم کرد . بعد هم پارچه ای به روی ان کشید و گفت : این طور دیدم درست می کنند .

فاطه (سلام الله علیها ): مانند همین را برای من بساز . مرا بپوشان خداوند تو را از اتش بپوشاند .

همچنین روایت شده است که وقتی بانو شکل ان تصویری را که اسما ساخته بود  را دید تبسمی بر لب اورد و تا ان زمان به غیر از همان لحظه خنده بر لبش نیامده بود و فرمود این چه زیبا و نیکو است . در ان نمی توانند زن را از مرد  تشخیص دهند .

یا حق


 نوشته شده توسط مهدی زارع در پنج شنبه 86/3/10 و ساعت 1:27 صبح | نظرات دیگران()

 بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و تسلیت شهادت بانوی دو عالم فاطمه زهرا سلام الله علیها امیدوارم خداوند تبارک وتعالی ما را از شفاعتش بی نصیب نگرداند و به ما توفیق شناخت حق ان حضرت را عنایت فرماید

امروز خیلی فکر کردم  مطلبی که در خور حضرتش باشد به ذهنم نرسید انگار قلم وقتی به فاطمه می رسد میشکند چرا که تنها زنی است که دارای مقام عصمت است و علاوه بر ان مادر یازده امام(ع)، همسر امام اول(ع)،است . او تنها کسی است که حضرت پیامبر (ص) او را مریم کبری ،ام ابیها، لقب داد اری این تنها گوشه ای از کمالات حضرتش میباشد و ما را قدرت ان نیست که بتوانیم حضرتش را توصیف کنیم  و بنظرم حتی فاطمه فاطمه هست هم اگر تعریف بحساب اوریم بازهم کامل نیست چرا که فاطمه علاوه بر این که فاطمه است دلیل افرینش است و........ از خدا می خواهم به ما توفیق شناخت بیشتر حضرتش را عنایت فرماید و به ما شعور عمل به فرمایشاتش را عنایت فرماید.

اما جهت عرض ارادت به حضرتش چگونگی زندگی حضرت را بعد از رسول الله صلی الله علیه و اله رو خدمتتون عرض می کنم.

پسامبر اکرم (ص)رحلت کرد و فاطمه را غمی جانکاه فرو برد.گریه و فغان فاطمه انچنان شدت یافته بود که بزرگان اهل مدینه خدمت علی (ع) رسیدند و گفتند به فاطمهبگوید یا روز بگرید و شب ارام گیرد و یا شب بگرید و روز ارام باشد. ما از شدت گریه او ،استراحت نداریم. علی (ع)مطلب را به فاطمه (س)منتقل کردند ولی از انجا که گریه فاطمه (س)پایانی نداشت علی (ع)بیرون از شهر مکانی برای انحضرت ساخت که روزها با حسن و حسین (ع) به انجا می رفت و به گریه و زاری می پرداخت نام ان مکان رابیت الاحزان گزاردند

 التماس دعا


 نوشته شده توسط مهدی زارع در جمعه 85/4/9 و ساعت 5:2 عصر | نظرات دیگران()

                

بسم الله الرحمن الرحیم

 

بعضی از شخصیتها هستند که نمی توان شخصیت و مقام و منزلت انها رو تعریف کرد  از جمله شخصیت و منزلت حضرت فاطمه زهرا قابل توصیف و تعریف نیست و ما تنها می توانیم بگوییم فاطمه فاطمه است و بس لذا نگاهی هر چند کوتاه به مقام و منزلت حضرتش از نگاه معصومین می اندازیم . قبلا یاداور می شویم که این نوشته ها تنها و تنها قطره ای از دریای فضیلتهای ان بزررگوار در کلام معصومین است

1ـ فاطمه علیها السلام از نگاه امام امیرالمؤمنین علیه السلام

حضرت على علیه السلام در پاسخ به ادعاهاى بى‏اساس معاویه مبنى بر فضایل امویان در نامه‏اى مى‏نویسد: «... دو سید جوانان اهل بهشت از ماست و «صبیة النار» از شماست، کودکانى که نصیب آنان آتش گردید. بهترین زنان جهان از ماست. و «حمالة‏الحطب‏» آنکه هیزم کشد براى دوزخیان از شماست. این فضلیت‏ها از ماست و آن فضیلت‏ها از شماست...» و در شعرى که به ایشان منسوب است، مى‏فرماید: «من به فاطمه و فرزندانش مباهات مى‏کنم! آن گاه به رسول خدا صلى الله علیه و آله افتخار مى‏کنم در آن هنگام که فاطمه را به همسرى من درآورد.»

2- فاطمه علیها السلام از نگاه امام حسن مجتبى علیه السلام

امام حسن علیه السلام در موارد بسیارى از مادرشان سخن گفته‏اند. من جمله: «شبى دیدم مادرم در محراب به نماز ایستاده است و تا طلوع خورشید مشغول رکوع و سجود بود و شنیدم براى یکایک مردان و زنان دعا مى‏کرد و آنان را نام مى‏برد ولى براى خود چیزى نخواست. عرض کردم: مادر! چرا همان گونه که براى دیگران دعا مى‏کنى، براى خود دعا نمى‏کنى؟ فرمود: فرزندم! اول همسایه بعد از آن خانه.» الجار ثم الدار

3- فاطمه علیها السلام از نگاه امام حسین علیه السلام

در روز عاشورا، در آن هنگام که لشکر دشمن امام حسین علیه السلام را احاطه کرد. ضمن خطبه مفصلى فرمودند: «مرا بین کشته شدن و ذلت مخیر کرده‏اند و من هرگز تن به پستى نمى‏دهم. خدا و رسول مرا از چنین کارى باز مى‏دارند. همچنین نیاکان پاک و دامن‏هاى مطهر و پاکیزه اجازه چنین پذیرشى را به من نمى‏دهند.» در یک کلام، امام حسین علیه السلام دلیل پایمردى و مقاومت‏خویش را تربیت الهى فاطمه علیها السلام مى‏داند.

4- فاطمه علیها السلام از نگاه امام سجاد علیه السلام

امام سجاد علیه السلام مى‏فرماید: «وقتى که قیامت فرا رسد، منادى ندا مى‏دهد: در این روز، ترس و اندوهى به خود راه ندهید. همه خوشحال از این عفو عمومى سربالا مى‏برند. فاطمه علیها السلام وارد محشر مى‏شود و گفته مى‏شود کسانى که به آیات ما ایمان آوردند و مسلمان شدند به جز مسلمانانى که دوستدار اهل‏بیت هستند، همگى سرها را بزیر اندازند. آن گاه اعلام مى‏شود: این است فاطمه دختر محمد صلى الله علیه و آله. او و همراهانش به سوى بهشت مى‏روند. خداوند فرشته‏اى را خدمت وى مى‏فرستد و مى‏گوید: حاجتت را از من بخواه!فاطمه عرض مى‏دارد: پروردگارا! حاجت من آن است که مرا و کسانى را که فرزندان مرایارى کردند، مورد عفو قرار دهى.»

5- فاطمه علیها السلام از نگاه امام محمدباقر علیه السلام

امام باقر علیه السلام در قسمتی از روایتی  مى‏فرماید: «به خدا سوگند! اى جابر در آن روز (روز قیامت) فاطمه(سلام الله علیه) شیعیان و دوستانش را همانند پرنده‏اى که دانه خوب را از دانه بد جدا مى‏کند، از بین جمعیت جدا مى‏کند.(وبا خود به بهشت می برد)»

6- فاطمه علیها السلام از نگاه امام جعفر صادق علیه السلام

سید هاشم بحرانى روایت دیگرى از امام صادق علیه السلام نقل مى‏کند که: «نبوت هیچ پیامبرى تکمیل نشد مگر این که به فضیلت آن حضرت اقرار نموده، محبت او را دارا باشد.»  و همچنین در ذیل آیه شریفه «اناانزلناه فى‏لیلة‏القدر» ; مى‏فرماید: منظور از «لیلة‏» فاطمه و منظور از «قدر» خداوند است. هرکس فاطمه را آن گونه که سزاوار است، بشناسد، «لیلة‏القدر» را درک کرده است.»

7- فاطمه علیها السلام از نگاه امام موسى کاظم علیه السلام

امام کاظم علیه السلام مى‏فرماید: «همانا فاطمه، صدیقه و شهیده است.»

8- فاطمه علیها السلام از نگاه امام رضا علیه السلام

امام رضا علیه السلام از پدران بزرگوار خود از رسول خدا صلى الله علیه و آله نقل مى‏کند که پس از ازدواج على و فاطمه علیهما السلام خداوند عزوجل فرمودند: «اگر على علیه السلام را نمى‏آفریدم براى دخترت فاطمه همتا و همسرى در روى زمین یافت نمى‏شد.»

9- فاطمه علیها السلام از نگاه امام جواد علیه السلام

زکریا بن آدم نقل مى‏کند: «در محضر امام رضا علیه السلام بودم که امام جواد علیه السلام در حالى که بیش از چهار سال از عمرش نگذشته بود، وارد شد. وقتى نشست دستش را روى زمین قرار داد و سر به آسمان بلند نمود و مدتى طولانى به فکر فرو رفت. امام رضا علیه السلام فرمود: جانم فدایت! چرا این چنین در اندیشه‏اى؟ پاسخ داد: به جهت‏ستم‏هایى که نسبت‏به مادرم فاطمه علیها السلام انجام دادند.»

10- فاطمه علیها السلام از نگاه امام هادى علیه السلام

آن حضرت در مورد علت نامگذارى حضرت صدیقه طاهره علیها السلام به «فاطمه‏» ، از رسول خدا صلى الله علیه و آله نقل مى‏کند: «دخترم فاطمه را بدان جهت فاطمه نامیدند که خداوند عزوجل او و دوستانش را از آتش جهنم به دور نگه مى‏دارد.»

11- فاطمه علیها السلام از نگاه امام حسن عسکرى علیه السلام

امام حسن عسکرى علیه السلام از امام على علیه السلام، از رسول خدا صلى الله علیه و آله نقل مى‏کند که: «آن هنگام که خداوند آدم و حوا را آفرید، آنان در بهشت‏به خود مباهات مى‏کردند. آدم به حوا گفت: خداوند هیچ مخلوقى بهتر از ما نیافریده است. خداوند به جبرئیل فرمود: این دو بنده‏ام را به فردوس برین ببر! زمانى که وارد فردوس شدند، چشمانشان به بانویى افتاد که جامه‏اى زیبا از جامه‏هاى بهشتى در برداشت و تاجى نورانى بر سرگذاشته و دو گوشواره درخشان به گوشش آویخته بود و بهشت از پرتو نور چهره‏اش درخشان بود. حضرت آدم به جبرئیل گفت: حبیبم جبرئیل! این بانو که از زیبایى چهره‏اش بهشت نورانى گشته، کیست؟ گفت: او فاطمه دختر محمد صلى الله علیه و آله پیامبرى از نسل تو است که در آخرالزمان خواهد آمد. گفت: این تاجى که برسردارد، چیست؟ پاسخ داد: شوهرش على‏بن ابیطالب علیه السلام است. گفت: این دو گشواره که بر دو گوش او است چیست؟ پاسخ داد: دو فرزندش حسن و حسین مى‏باشند. آدم گفت: حبیبم! آیا اینان پیش از من آفریده شده‏اند؟ گفت: بلى، اینان در علم مکنون خداوند چهارهزار سال پیش از آن که تو آفریده شوى، وجود داشتند.»

12- فاطمه علیها السلام از نگاه امام مهدى (عج)

حضرت بقیة‏الله (عج) فرمودند: «دختر رسول خدا فاطمه علیها السلام براى من سرمشق و الگوى نیکویى است.» امام مهدى علیه السلام که با ظهور خویش عالم را متحول مى‏سازد، حضرت فاطمه علیها السلام را الگوى عملى و حکومتى خویش مى‏شمرد و این، حکایت از مقام عظماى بانوى عالم، حضرت زهرا علیها السلام دارد.

  خدایا ما رو از رهروانش قرار بده

به ما توفیق عمل به فرمایشاتش رو عنایت بفرما

در ظهور اقا امام زمان تعجیل بفرما

امین یا رب العالمین

 


 نوشته شده توسط مهدی زارع در پنج شنبه 85/3/18 و ساعت 7:2 عصر | نظرات دیگران()
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
درباره خودم

نورالهدی
مهدی زارع
کوچک همه محبان اهل بیت (ع)هستم و همه افتخارم سربازی اقا امام زمان(عج) در حوزه علمیه می باشد. چون هدف نشر مطالب است هر گونه کپی برداری از این وبلاگ حتی بدون ذکر منبع هم اشکالی ندارد

آمار وبلاگ
بازدید امروز: 2
بازدید دیروز: 12
مجموع بازدیدها: 219464
جستجو در صفحه

لینک دوستان
شلمچه
صفای دل
کربلای جبهه ها یادش بخیر... !
نکته های زندگی
بندیر
بانو
پاک دیده
آدمکها
عشق الهی: نگاه به دین با عینک عشق و عاشقی
هرچه می خواهد دل تنگت بگو:مشاوره ،مقاله ،دانلود آهنگ و عکس.
پیامبر اعظم(صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلم) - The Holy Propht -p.b.u.h
افلاکیان
_..-- وب نامه --.._
شیعه مذهب برتر
عطر گل یاس
گاهنامه نماز
وبلاگ های قرآنی Quranic Weblogs
حکومت اسلامی
ولایت
و خدایی که در این نزدیکیست
مجله نسل جوان
دنیا به روایت یوسف
جاده خدا
باسیدعلی‏تافتح‏قدس‏ومکه
بازی بزرگان
وسوسه عقل
در هوای دوست
مسجد و کلیسا - mosque&church
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
4. پایگاه اطلاع رساتی دفتر حضرت ایت الله العظمی تبریزی
پایگاه اطلاع رسانی حضرت ایت الله فاضل لنکرانی
پایگاه رسمی دفتر ایت الله العظمی مکارم شیرازی
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت ایت الله صافی گلپایگانی
پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایت الله العظمی نوری همدانی
مرکز پاسخ به پرسشها (حوزه علمیه قم)
مسجد و کلیسا
معرفت دینی
از قران بپرس
حاج اقا یا حق
دست نوشته های مهدی جزینی
جویندگان حقیقت
آیه‏های عشق...
یوسف زهرا
مشاوره باجوانان
خبر نامه